Somun

Somun

Somun
Etiketler :

                Somunun Civata ile her zaman bağlantılı olması dolayısı ile bir arada bulunacaklardır. Cıvata ile bağımsız düşünmek yanlıştır. Somunlar cıvata ile bağlantılı olup aynı zamanda son derece kaliteli bir şekilde sıkma görevini yerine getirecektir. Aynı zamanda makine elemanları olarak da görülebilir. Somunların takılacağı yerlerin ölçümü de önemlidir. Burada baş kısmı mühim olan bu malzemelerin son derece etkin ve oldukça önetil bir görevi vardır. Somun ne denlim sıkılırsa o denli bir yüksek fayda sağlayacaktır. Cıvataların diş kısmında bulunan ve uzamasına yardımcı olan kısmın somunlar ile uyum sağlaması gerekirdir. Somun dendiği zaman yakın zaman içinde son derece sıkma kuvvetini etkileyen bir takım olduğu söylenecektir. Ancak kaliteli bir malzeme içinde üretilen somunların dayanıklılığı konusunda dikkatli olunması gerekecektir.

                Somun çeşitleri de oldukça yoğundur. Altı köşe somunlar ile başlayacak olursak eğer somunların üzerinde de son derece dikkatli olunması gereken dayanım değerlerini okumak gerekecektir. Kubbeli somunlar ise ürünün dikkat edilmesi gereken hususları vardır. Bunlar ise kubbenin dışarıda kalan kısmının malzemenin tamamını koruması için özenli bir şekilde yapılmasını gerektirmiştir. Bir diğer somun türü ise tırtıllı somun türüdür. Bu türün özelikleri racasında ise sık ele gelen yerlerden kolay arınsın ve çıkarılsın diye bu malzeme kullanılır. Daha çok küçük olan aparatlar için bu ürünlerin tercihi yoğun olacaktır. Son derece kolay ve aktif bir kullanım olarak karşımıza çıkan bu ürünler oldukça detaylı noktalara hitap edecektir.

                Somun çeşitleri arasında bulunan kelebek olan somunlar, aparatları pratik bir şekilde açmaya yaramaktadır. Bu ürünlerin bir diğer özelliği ise bağlayıp çözmemiz için kolaylık sağlanması ile karşımıza çıkacaktır. Bu ürünlerin sıkım noktası ise kesinlikle bir pense veyahut da farklı bir aletle olmamalıdır. Tamamen elle sıkılan ürünlerdir. Taçlı somun çeşidi ise firmamız tarafından oldukça yoğun bir üretime tabidir. Burada istenilen çeşitler ise taçlı somunlarda ağırlık gösterecektir. Somunun iyice sıkılması ile pimin içeri girmesi sağlanacaktır. Son derece basit ve rahat bir kullanım seçeneği gösterecektir. İş kalıpları ve benzeri olan tüm ürünlerde bu çeşitler kullanılır.