Vida

Vida

Vida
Etiketler :

Vida, kullanım açısından son derece önemli bir üründür. Bugün gördüğümüz tüm makinelerde bulunması ile karşımıza çıkan ürünlerin yan noktaları asla bulunmamaktadır. Makinenin büyüklüğüne veya küçüklüğüne göre farklılık gösteren bu ürünlerin son derece önemli görevleri vardır. Genel itibari ile ürünün tam anlamı ile aktarımının sağlanması için ürünlerin ne için kullanıldığına bakmak gerekir. Vidaların esas olarak kullanımı silindirik bir zemin ve mil üzerine üretimlerinin yapılması gereklidir. Çaplarına ve santimlerine göre değişiklik gösteren bu ürünlerin mümkün olduğunca eşit orantılar içermesi beklenecektir. Sarılma yönüne göre değişiklik gösteren bu vidalar son derece kullanışlıdır. Sol ve sağ vidalardan oluşan çeşit çevirme kısımları vardır.

                Vida kullanımı saat ibaresinin ters yönüne doğru olmalıdır. Ancak bu konuda sökümü de tam tersi şeklinde olacaktır. Daha nadir bir kullanım arz etmesi nedeniyle takılma ve sökülme yönlerinin bulunması ise son derece önemlidir. Son dönemlerde teknolojik gelişmelere göre vidalarda değişkenlik göstermiştir. Normalde vidaları bir matkap yardımı ile takacakken, günümüzde matkap uçlu olan vidalar üretilmiştir. Bu üretimlerin sağlamamsında ise son dermece etkili olan teknolojiler ortaya konmuştur. Bu vida türleri ise sadece ince sac metaller için kullanılacak ve ahşap zeminlerde tekerrür edecektir. Aynı zamanda vidaların kullanım alanları da amaçlarına göre değişkenlik gösterir.

                Vida kullanım alanları genellikle Üçgen vida türü ile karşımıza çıkar. Bu ürünlerin kullanımı bağlantıları birbirine birleştirmek için kullanılırken aynı zamanda bunlara Metrik ve Whitworth gibi noktalarda eşlik edecektir. Ürünlerin Trapez ve testere profili çeşitleri ise hareket vidası olarak kullanılan ürünlerden oluşacaktır. Bu ürünlerin yanında yuvarlak görüntü olan vidalarda vardır. Bunlara ise sık sökülüp takılan vida çeşitleri olarak karşımıza çıkacaktır. Bu vidaların genellikle sac zeminler ve cıvatalar üzerine kullanılması beklenecektir. Ürünlerin kafa yapılarına bakıldığı zaman ise son derece etkili ve kullanışlı ürünler olduğu ortaya çıkacaktır. Vidaların yerleştirilmesi ise ürünlerin bir tamamlayıcısı olan tornavidalara göre değişecektir. Kafa kısımlarında ki şekil noktalarına göre tornavida kullanımı farklılık arz edecektir. Bunlar tava, düğme, hilal ve konik gibi birkaç çeşide sahiptir.